Šulista Petr

Narodil se v Písku v roce 1949, dětství prožil v Milevsku v domě pod Hůrkami, kde dříve žil významný sběratel lidových písní Čeněk Holas.

Absolvent Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích aprobace čeština – hudební výchova a studia speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Začínal jako redaktor krajských novin, nějaký čas působil v dětském výchovném ústavu jako učitel a vychovatel, téměř jednatřicet let se věnoval lidem s mentálním postižením. Nyní je v důchodu a žije ve Strakonicích.

Zabýval se výzkumem vlivu sluneční aktivity na vznik Downova syndromu a otázkou pozitivní úlohy strachu ve společnosti. Založil a deset let byl spoluředitelem mezinárodního festivalu mentálně postižených hudebníků SALVE CARITAS ve Strakonicích. Velice intenzivně se zajímal o problematiku začlenění lidí s mentálním postižením do společnosti.

Deset let se spolupodílel na vedení integrovaného tanečního souboru složeného z chlapců s mentálním postižením z ústavu sociální péče a děvčat ze základní školy, který úspěšně reprezentoval okres Strakonice po celé České republice i mimo ni. Již čtyřicet let také pracuje jako smuteční řečník.

            Lásku k umění v něm na základní škole v Milevsku probudil národní umělec akademický malíř Karel Stehlík. Verše básníka a textaře Jana Schneidera, konkrétně jeho rozhlasový pořad Písničky pro Petra a Lucii vysílaný v šedesátých letech, byl pro něho osudový. Touha umět psát jako on, přirozeně a přesto nesmírně úžasně, dokázat se vcítit do niterných pocitů mladých lidí, vyjadřovat se bez jakékoli vulgarity a hrubosti, to bylo a stále je krédem jeho literárního snažení.  Od studentských let se snažil prosadit jako textař a básník. Do světa dětské poezie ho uvedl především spisovatel Jan Kloboučník z nedaleké Kučeře, který mu také otevřel cestu do dětského časopisu Sluníčko a Mateřídouška.     

V současné době píše i ve slovenštině. Řada jeho českých a slovenských textů byla zhudebněna. Je členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů.

Bibliografie jeho knižních titulů dnes čítá téměř dvacet položek a jeho práce jsou zastoupeny v řadě literárních sborníků.