Veronika Veverka Kynclová (Veve)

Narozena prvního prosincového dne roku 1983 v Českých Budějovicích. Toho dne padal první sníh...

Po absolvování povinné školní docházky a úspěšném složení talentových zkoušek na SUPŠ Sv.Anežky jsem v Českém Krumlově několik let studovala scénickou techniku. V té době se také v Českých Budějovicích konal první festival poezie v literární kavárně MĚSÍC VE DNE. Během nonstop čtení, uprostřed noci vyzbrojena jen několika svými básněmi, vrhla jsem se do tajemných hloubek poezie. V nedělní příloze vyšla má báseň KRABICE a od té doby se psaní stalo mou součástí a vlastně i takovou "autoterapií" v bouřlivých letech mého života.
Po třech letech studia scénografie zvítězila nad maturitou má touha po dobrodružství a vydala jsem se prozkoumávat slunný jih Evropy. Ve Španělsku jsem strávila téměř tři roky svého života a několikrát se mi podařilo probojovat se se svou tvorbou až do semifinále konkurzů poezie, které pořádá CENTRO POETICO v Madridu, od té doby vcelku pravidelně publikuji v jejich sbornících.
V Čechách se mi to poštěstilo krátce po mém prvním čtení a to ve dvou sborníčcích sdružení KRB, který dnes již bohužel neexistuje, ale jehož členové a pravidelné čtení pro přátele i veřejnost mi bylo velkou motivací. Od roku 2002 jsem díky Hance Hosnedlové a její podpoře i členkou JčKOS a snažím se podílet i na jejich projektech.
V roce 2006 jsem více než půl roku strávila v dánské Kodani, začala jsem vyrábět šperky, oprášila lásku k malbě a po návratu do Čech jsem se vrátila i k poezii.

Po narození dcery Sofie jsem (vlastním nákladem a s omezeným počtem kusů) vydala sbírku básní  SLOVA KTERÝMI TĚ JEDNOU ZAPŘU A PAK ONĚMÍM, kterou jsem si sama i ilustrovala a o čtyři roky později DESTILÁTY NEKONEČNA, kde se o ilustrace postaral bývalý spolužák Adam Eidy Pelda.
Od roku 2013, kdy se narodil můj syn Teodor, příležitostně pracuji jako "vegekuchařka" na různých seminářích, v létě lektoruji inspirační pobyt pro dospělé i děti a v současné době připravuji materiál pro výstavu a svou třetí básnickou sbírku, jejíž název je dosud tajemstvím.
Stáhla jsem se do ústraní a v jihočeské Nesměni věnuji se především své rodině a umělecké tvorbě, protože umění není koníček, ale životní styl a pokud se člověk živí tím, co ho baví, je to jakoby nikdy nemusel pracovat. 


BIBLIOGRAFIE:
 
SAMOSTATNÉ  PUBLIKACE:

SLOVA, KTERÝMI TĚ JEDNOU ZAPŘU A PAK ONĚMÍM  ( vlastním nákladem, 2008; reedice  2011 )
DESTILÁTY NEKONEČNA    ( vlastním nákladem, 2012 )


SPOLUAUTORSTVÍ: 

PLODY SLOVOCNÉ     ( KRB, České Budějovice, 2002  )
ÚL     (  KRB, České Budějovice, 2003  )
PRAMENY A SOUTOKY  - ALMANACH JIHOČESKÉ POEZIE  (  nakl.Růže,České Budějovice, 2003)
NOCHE SOŇADA      ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2007 )
ECLIPSE DE LUNA     ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2008 )
CÁLIDA ESPERANZA     ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2008 )
AMOR  ETERNO           ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2009 )
INSPIRACIÓN  OTOŇAL     ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2011 )
KUDY CHODÍ SLOVA     ( Jihočeský klub obce spisovatelů, Č. Budějovice, 2011)
CARPE DIEM        ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2011 )
DESPEDIDME DEL SOL Y DE LOS TRIGOS ( Centro de estudios poéticos, Madrid, 2014 )