Beran Ladislav

nar.11.12.1945 v Písku-Portyč (na tom si dost zakládá, Portyč je pro Písečáka čtvrť, jako pro Pražáka Žižkov), písecký patriot, která má rád své město.


Emeritní komisař kriminální služby, je u čtenářů krimi už léta zavedený autor. V roce 1987 debutoval prvotinou AUKCE a do současné doby vydal následující knihy: Postavení mimo hru, Plavba ve snech, Člověčiny, Vrah nebere telefon, Kytice růží nebožtíkům nevoní, Jak jsem potkal lidi, Holka na jednu sezónu, Vraždy v afektu, Mrazivé doteky zločinu, Děravé alibi, Zamčená ústa, Četnické povídky ze starého kufru, Četnická pátračka hlásí..., Četnický pátračka versus galérka, Velký pitaval z malého města 1, Velký pitaval z malého města 2, Velký pitaval z malého města 3, Kriminální případy 92. policejního revíru. Velký pitaval z malého města se vrací..., 92. policejní revír se hlásí, Utopené alibi, Jak přijít o vraha...

Autorská spoluúčast na knihách: Kriminální případy ze staré Prahy, Máchovi v patách, Příliš snadná vražda, Kudy chodí slova, Světla a stíny minulosti, Hlava v oblacích, nohy v betonu, Ďábel, který naslouchal.

Připravuje další knihu o písecké četnické pátračce Staré kriminální případy případy, která vyjde o letošních Vánocích. V současné době dokončuje knihy: I staré dámy umí vraždit a Zločin přijde po půlnoci opět s kriminální tématikou.

Je členem Obce spisovatelů Praha a členem Klubu jihočeské OS, členem české sekce AIEP (Mezinárodní organizace detektivní a dobrodružné literatury), která mu v roce 2002 a 2006 udělila prestižní CENU JIŘÍHO MARKA udělovanou každoročně za nejlepší detektivku roku (Vraždy v afektu, Četnická pátračka hlásí...). Literární cena Zeyerův hrnek mu byla udělena za knihu Četnická pátračka versus galerka a v květnu 2014 mu byla Klubem Jihočeské OS a Jihočeským krajem udělena literární cena Číše Petra Voka za celoživotní literární činnost.

Dlouholetá zkušenost kriminalisty poskytla autorovi nepřeberné množství námětů z praxe pro jeho čtivé krimipříběhy, kterým nejen že nechybí potřebné napětí a dokonalá znalost kriminálního prostředí, ale nepostrádají humor a taky potřebnou člověčinu, která je pro jeho krimipříběhy tolik typická. Poslední dobou se zakoukal do 30. let minulého století a mapoval práci písecké četnické pátrací stanice. Publikuje v celostátním i regionálním tisku, v několika krimi-edicích. / Jedním dechem, Stalo se, KRIMI signál a KRIMIMIX, rovněž v rezortním časopisu MV, POLICISTA. Řada povídek s krimi tématikou byla v posledních dvou letech zdramatizována nejen pro ČRo České Budějovice, ale i pro ČRo Praha 2.  Žije a pracuje v Písku.

Zájmy: chalupaření, psaní, historie.