Bauer Jan

(nar. 11. dubna 1945 v Jihlavě) je spisovatel a publicista. Do literatury vstoupil v roce 1964 na stránkách českobudějovického studentského literárního časopisu Dialog, který sám založil. Knižně debutoval až o čtrnáct let později populárně naučnou publikací pro mládež "Uživí naše planeta lidstvo?". Od té doby vydal více než stovku knih a na dalších se autorsky podílel.

Píše zejména literaturu faktu, v níž se zaměřuje především na témata z naší národní historie.  Z jeho čtenářsky úspěšných titulů můžeme uvést například pětisvazkové Záhady českých dějin, Husitské války - povržená legenda, Než vznikl český stát - historie začala masakrem, Libri prohibiti, Podivné konce českých panovníků, Podivné konce českých panovnic, Podivné konce Habsburků a jejich příbuzných, dvoudílné Tajemné počátky českých dějin, Magická místa Čech a Moravy,  Velká kniha o jménech, Sex v dějinách, Vládci českých zemí - Historie panovnického trůnu Čech a Moravy, Čeští světci a kacíři, Klasikové v nedbalkách a Ženy z rodu Habsburků. Jako člen autorského kolektivu se podílel na desetisvazkovém projektu Toulky minulostí světa. Kromě literatury faktu vydal i knižní rozhovory (např. s herečkou Janou Nagyovou Byla jsem Arabela, s politikem Milošem Zemanem Zpověď bývalého prognostika), které patřily v 90. minulého století na českém knižním trhu k bestsellerům. Věnuje se také psaní detektivek (Smrt jede po české cestě, Pavučina smrti, Parlament v podezření, Hvězda vábí smrt atd.), historických románů (Tajemství královnina zpovědníka, Kat hejtmana Žižky, Záhada kamene mudrců, Ve stínu pětilisté růže, Poslední slovo má ďábel, Hvězda Valdštejnova srdce aj.) a historických krimi (Pražský rozparovač, Vampýr z Koňského trhu, Číše jedu pro krále, Císařova poslední vůle aj.). Některé knihy napsal pod pseudonymy Anna Březinová nebo Felix Krumlowský.

Jeho literární tvorba byla mj. oceněna čestným uznáním nakladatelství Práce (1986), cenou Masarykovy akademie umění (1995), cenou nakladatelství MOBA Brno (2002), výročními cenami nakladatelství Akcent Třebíč za nejvíce prodaných knih (2003 a 2004) a jihočeskou literární cenou Číše Petra Voka (2010).  Od roku 1998 žije ve Vodňanech.